PLAČE - Izplačilo 13. plače, Božičnice
Kratko navodilo za pravilno izplačilo 13. plače ali Božičnice
Na podlagi 12. točke prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 se del plače za poslovno uspešnost izvzema iz davčne osnove dohodka iz delovnega razmerja do višine 100% zadnje znane povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. Gre za izplačilo za poslovno uspešnost, ki je po zakonu, ki ureja delovna razmerja opredeljeno kot sestavni del plače (trinajsta plača, božičnica, novoletna nagrada).
Izplačilo nagrade za poslovno uspešnost ima nekaj pogojev:
- Pred izplačilom nagrade je treba sprejeti interne akte.
- Plačilo je lahko le enkrat letno, ni pa nujno, da v tem času preteče 12 mesecev.
- Za davčno ugodnejšo obravnavo dela plače za poslovno uspešnost ni nujno, da se vsem delavcem, ki so upravičeni do tega dela plače po splošnem aktu delodajalca ali po kolektivni pogodbi, izplača del plače za poslovno uspešnost v enaki višini zneska. Zakonska zahteva je, da so merila in kriteriji določeni enotno za vse delavce.
- Izplačila nagrad so lahko višja, a je iz dohodnine izvzet le del do 100% povprečne bruto plače v RS.
- »W« - Del plače za poslovno uspešnost (Šifra dohodka: 1151 Del plače za poslovno uspešnost, nad zneskom določenim v 44. členu ZDoh-2). (v našem primeru nam je program dodelil VP 275)
Trenutno zadnja znana bruto povprečna plača v RS je za september 2019 in sicer v višini 1.712,11 EUR kar pomeni, da znaša neobdavčeni del poslovne uspešnosti 1.712,11 EUR.
Če imamo izplačilo tudi nad Uredbo, je potrebno urediti še nastavitve na gumbu »F4 Posebnosti« v meniju 1.3 Obračunavanje (podobno kakor regres). Za izplačilo do Uredbe ni potrebna nobena dodatna nastavitev na gumbu »F4 Posebnosti«.
V meniju 1.3 Obračunavanje na gumbu »F4 Posebnosti« nastavimo:
- "Formula za znesek": vpišete B275 ali če formula že obstaja, k formuli na koncu dodamo +B275;
- "Formula-dohodki brez prisp.": pustimo formulo tako kot je oz. se te vrstice tako ali tako ne da popravljat;
- "Na koliko mesecev": nastavimo na 12;
- "Prištejem plačo ki je ažurirana dne (1)": v primeru da je poslovna uspešnost izplačana skupaj s plačo (imamo samo en skupen obračun), tega datuma ne vnesemo. Če pa je izplačilo poslovne uspešnosti posebej (imamo dva ločena obračuna, ni pomembno če gre za dejansko izplačilo na isti datum), tu vnesemo datum shranitve/ažuriranja zadnje plače;
- "Če ni osnove ...": priporočamo izbiro »Davek računam po minimalni stopnji (16%).
Te nastavitve shranimo, nastavimo še ostale podatke za Obračun (mesec.leto, ...) in shranimo nastavljeno preko gumba »F8 Shranitev«. V meniju 1.2 vnesemo ustrezen VP in bruto znesek nagrade. Če imate veliko zaposlencev in bodo vsi dobili enak bruto znesek nagrade, si lahko pomagate z menijem 1.1.2 Vnos določenega VP za vse delavce. Na koncu sledi še Obračunavanje v meniju 1.3, kontrola vsega skupaj, oddaja obrazcev na eDavke ter Ajpes, kreiranje plačilnih nalogov ter knjiženje v Glavno knjigo.
Privzeta nastavitev poročanja izplačila Dela plače iz poslovne uspešnosti na iREK obrazcu je sledeča:
Pod polje »A062« se vrednost zapiše v »P01«, pod polje »M4« pa v »M01«. Če gre za izplačilo Dela plače iz poslovne uspešnosti, ki ni vezana na prisotnost delavca in bi se na iREK poročalo pod polji »A062-P04« ter »M4-M05«, morate v meniju 5.6 Nastavitev izpisov, obrazcev na zavihku 5. M4 popraviti dve formuli. V vrstici »Znesek ostalih dohodkov (formula)« je potrebno VP dodan preko čarodeja za izplačilo poslovne uspešnosti, izločiti. Na koncu obstoječe formule dodate »-B276« oziroma če imamo izplačilo tudi nad Uredbo »-B275-B276«. V vrstico »Del plače za poslovno uspešnost, ki ni vezana na prisotnost delavca (formula)« pa ta isti del formule vpišete »B276« oziroma če imamo izplačilo tudi nad Uredbo »B275+B276«.
P.s.: Poudarjamo, da je uporaba VP-jev 275 in 276 samo vzorčna in namenjena uporabnikom, ki uporabljajo VP-300 za Skupaj bruto. Ostali uporabniki ki imajo Skupaj bruto na drugem VP, moraju razumeti navodilo skladno s svojim naborom VP-jev.
Če se pojavijo kakršne koli težave, nas pokličite in pomagali vam bomo !!!
FAKTURIRANJE - Inventura (Dodatna navodila)
V nadaljevanju vam na primerih prikazujemo na kaj morate biti še posebej pozorni pri izdelavi inventure.
FAKTURIRANJE - Inventura
Navodila za vnos, obračun ter knjiženje inventurnih razlik v programu Fakturiranje.
Pošiljanje obračunskih listov preko Arnes strežnikov
Zaradi novih omejitev Arnesa pri pošiljanju e-pošte, boste najverjetneje vsi proračunski uporabniki s 100 ali več zaposlenimi pri pošiljanju...
Arnes - omejitev poslane pošte
Arnes je 9.10.2024 omejil število poslane pošte s svojih strežnikov.
KNJIGA PREJETIH FAKTUR - Zapiranje preostanka predračuna
V programu Knjiga prejetih faktur je pri vnosu računa na zavihku Povezave, pri povezavi na Predračun, omogočena kljukica »Zaprem preostanek...
Objavljeno:
Zadnja sprememba: 13.12.2019 ob 17:31