FAKTURIRANJE - Številčenje dokumentov v letu 2016

Vse, ki uporabljate davčne blagajne prosimo, da si skrbno preberete navodila v nadaljevanju. Velja tudi za Fakturiranje Storitve in Fakturiranje Mini.

V primeru, da nimate vklopljene davčne blagajne, razlike med lanskim in letošnjim letom ni:                Ob prvem zagonu programa v tekočem letu, vam program po vnosu uporabniškega imena in gesla prikaže obvestilo za nastavitev trenutnega leta za knjiženje dokumentov. V njem vam predlaga, da spremeni trenutno leto za knjiženje na 2016.
V kolikor obkljukate, da naj ne opozarja več na spremembo leta, boste morali trenutno leto spremeniti ročno v meniju 6.6.2 Uporabniški parametri programa, parameter 44. Trenutno leto

V primeru, da imate vklopljeno davčno blagajno: Program bo ob prvem zagonu v letu 2016 to zaznal in vprašal, če lahko postavi leto na 2016. Vprašanje je namenjeno le za velike dokumente, t.i. veleprodajne račune, saj paragonskih blokov za nazaj ni mogoče vnašati. V primeru, da želite nadaljevati z delom v letu 2016, vprašanje le potrdite, program bo začel FURS številčenje od začetka in normalno lahko nadaljujete tako s paragonskimi bloki kot velikimi računi. V primeru, da želite še serijsko vnašati dokumente za leto 2015, vprašanja ne potrdite in program bo normalno interno številčil naprej v letu 2015 (FURS številčenje se kljub temu številči v letu 2016, saj mora biti zaporedno in aktualno). Ko zaključite, pojdite v meni 6.6.2 in na parametru 44. Trenutno leto spremenite letnico na 2016.

Dodatno opozorilo za vse z vklopljeno davčno blagajno v Fakturiranju: Paragonskih blokov za nazaj ni mogoče delati, še vedno pa je mogoče delati za nazaj ostale dokumente. V primeru, da imate za vnesti račune iz vezane knjige še iz leta 2015, boste to lahko storili v meniju 2.4.R, prej pa prestavite "Trenutno leto" na 2015. Ker je vklopljena davčna blagajna boste opazili, da na velikih računih program sedaj pokaže polje "datum računa" in "ura", ki ju ne morete spreminjati, ter polje "Datum za DDV" (bivši datum računa). Datum za DDV je podatek, ki se mora ujemati s tekočim letom (2015 ali 2016) in vpliva tudi na obračunsko obdobje ob prenosu v Glavno knjigo. Datum izstavitve računa (za FURS) pa vzame iz strežnika in ga prikaže v polju datum računa. V praksi to pomeni, da boste v začetku januarja (primer 5.1.2016) recimo pustili vklopljeno letnico 2015, ker želite vnesti še nekaj dokumentov za nazaj. Program bo interno številčenje nadaljeval v letu 2015. Pri izdelavi računa bo datum računa 5.1.2016, datum za ddv (obračunsko obdobje) pa december 2015. Točen datum računa in ura se zapiše šele ob tisku dokumenta. 

Delanje dobavnic, nalogov in drugih dokumentov na postajah brez certifikata za davčno blagajno     Do nedavnega je veljalo, da tisti, ki imate več postaj v mreži in le na nekaterih fakturirate ter pobirate gotovino, morate urediti certifikat in povezavo elektronske naprave tudi na postajah, kjer delate dokumente brez fakturiranja (dobavnice, nalogi,...). To je sedaj dodelano in ni več potrebno, torej dobavnice lahko delate v mreži na elektronski napravi tudi, če tam ni nameščen certifikat in elektronska naprava ni povezana na poslovni prostor. Da pa ne bi prihajalo do pomot, v programu na teh postajah izginejo gumbi za fakturiranje dokumentov.

Brisanje/storno računov in vnos veze (paragonski bloki in veliki računi), vezana knjiga                Brisanje maloprodajnih računov (paragonski bloki) ni mogoče. Vsekakor pa je mogoče narediti storno računa in sicer na dva načina. Ena možnost je preko menija 2.4.3 in gumba »F2 storno«, če imate to možnost seveda vklopljeno. Označite paragon, ki ga želite stornirati in kliknite na gumb »Storno«. Program bo naredil nov račun z minus količinami, starega pa obarval sivo. Če gumba storno ne vidite, potem ga nimate vklopljenega – potrebno je poklicati Piramida d.o.o., da naredimo vklop. Ob stornaciji bo program sam poskrbel za fiskalizacijo računa. Druga možnost stornacije (celotne ali delne) pa je preko menija 2.4.1. Na vnosu računa lahko postavko vpišete s predznakom minus na količini, kar pomeni, da bo ta artikel vrnjen na zalogo. Hkrati lahko na isti paragon dodate tudi artikle v plus in s tem naredite zamenjavo, ne le vračilo. V tem primeru imate spodaj gumb preko katerega vnesete vezo na originalni račun, ki je bil lahko izdan tudi v drugem poslovnem prostoru ali na drugi elektronski napravi. Program zato želi tudi te podatke od vas, da jih vpišete. Veleprodajne račune ni mogoče brisati, ko dobijo EOR številko (ko so uspešno davčno potrjeni). Če jih želite stornirati je pravilen postopek preko povratnice/dobropisa. Račune, ki ste jih vpisali v vezano knjigo je mogoče kasneje vnesti tudi v program Fakturiranje. Pojdite v meni 2.4.R, vnesite vstopne podatke in program vas bo vprašal po podatkih računa in vezane knjige. Nato lahko vnesete artikle in po shranjevanju bo program zopet želel podatke novega računa.


FAKTURIRANJE - Inventura (Dodatna navodila)

V nadaljevanju vam na primerih prikazujemo na kaj morate biti še posebej pozorni pri izdelavi inventure.

FAKTURIRANJE - Inventura

Navodila za vnos, obračun ter knjiženje inventurnih razlik v programu Fakturiranje.

Pošiljanje obračunskih listov preko Arnes strežnikov

Zaradi novih omejitev Arnesa pri pošiljanju e-pošte, boste najverjetneje vsi proračunski uporabniki s 100 ali več zaposlenimi pri pošiljanju...

Arnes - omejitev poslane pošte

Arnes je 9.10.2024 omejil število poslane pošte s svojih strežnikov.

KNJIGA PREJETIH FAKTUR - Zapiranje preostanka predračuna

V programu Knjiga prejetih faktur je pri vnosu računa na zavihku Povezave, pri povezavi na Predračun, omogočena kljukica »Zaprem preostanek...



Objavljeno:

Zadnja sprememba: 3.1.2016 ob 12:41